Student Leadership

Student Leadership

Auckland Grammar School is proud to announce the 2019 Head Prefect, Deputy Head Prefect and Senior Prefects. As tradition dictates, the Head Prefect is always the first student to cross stage at our first full School assembly in the new academic year.

The extracurricular activities listed beside each student are their activities from the 2018 academic year.

Student's Name

Extracurricular Activities

M. J. Hawkesby 7C - 2019 Head Prefect

Debating
Film Society
Rowing
Rugby 5C and 6C
World Vision

L. A. Wong 7A - 2019 Deputy Head Prefect

Cricket 3rd XI
Debating
Distance Squad
Football 3rd XI
Premier Volleyball
Senior Athletics

L. B. P. Dickson 7D - 2019 Senior Prefect

Hockey 1st XI
Senior Athletics
Senior Cycling

B. L. Lerner 7D - 2019 Senior Prefect

Big Band
Chronicle Committee
Concert Band
Debating
Jazz Combo
Senior Tennis

Z. P. W. Morrow 7C - 2019 Senior Prefect

Duke of Edinburgh Silver
In Zone Tutoring
Orienteering
Rugby 4A
Senior Tennis
Premier Water Polo
World Vision

C. Abi Nakad 7A - 2019 Prefect

Contemporary Music
Football
Rock Band

T. J. Barrell 7E - 2019 Prefect

Interact Group
Rowing Senior Under 18 Squad 2017 and 2018

R. J. Boswell 7F - 2019 Prefect

Debating Senior Advanced Open 3
Lawn Bowls
Major Production - Cast
Rugby 2A
Student Run Production

A. Carter 7C1 - 2019 Prefect

Distance Squad
Multisport - Senior
Rowing Senior Under 18 Squad 2017 and 2018

L. G. A. Cashmore 7C - 2019 Prefect

Yachting Fleet Racing and Teams Sailing

A. M. Cassidy 7B - 2019 Prefect

Rugby 2A
Touch Rugby

D. Chou 7E - 2019 Prefect

Asian Cultural Group Chinese Orchestra
Chamber Music
Fencing
Football Senior C5
Grammarphonics
Grammar Virtuosi
Grammar Voices
Major Production Orchestra
Symphony Orchestra

K. J. M. Daji 7A - 2019 Prefect

Cricket 2nd XI
Hockey 1st XI

R. P. Donovan 7D - 2019 Prefect

Athletics Senior Team
Cricket 5th XI
Distance Squad
Humans of Grammar Committee
Football 3rd XI
Lawn Bowls

B. J. Hart 7B - 2019 Prefect

Distance Squad
Film Society
Major Production Crew
Philosophy Group
Spanish Film Club
Spanish Debating

D. D. T. V. Hawkins 7D - 2019 Prefect

Interact Group
Rowing Under 18 Senior Squad
Rugby 5B

P. D. M. Hayes 7E - 2019 Prefect

Concert Band
Distance Squad
Duke of Edinburgh Silver
Interact Group
Hockey 2nd XI
Orienteering
Rugby 5C

H. S. R. Jamieson 7C - 2019 Prefect

Chronicle Committee
Debating Senior Open 2
Football Senior C3
Interact Group
Major Production Crew
Spanish Debating
World Vision

B. J. Kelsey 7E - 2019 Prefect

Athletics Senior Team
Distance Squad
Rugby 5A

O. W. Kriechbaum 7E - 2019 Prefect

Cricket 2nd XI
In Zone Tutor
Rugby 5A

A. C. D. Lagman 7C - 2019 Prefect

Tennis Premier A1

M. B. Leaver 7D1 - 2019 Prefect

Athletics Senior Team
Rugby 1st XV

S. B. Lindberg 7F - 2019 Prefect

Hockey 1st XI
Interact Group

T. S. Lotu-I'iga 7F- 2019 Prefect

Rowing Senior Under 18 Squad 2017 and 2018
Rugby 4A

C. L. Macfarlane 7F - 2019 Prefect

Big Band
Concert Band
Contemporary Music
Cricket 5th XI
Football Senior C5
Interact Group
Jazz Combo
Rock Band
Squash Team 5

O. D. Madsen 7E - 2019 Prefect

Archery
Major Production - Cast
Student Run Production

T. J. A. Maka 7F - 2019 Prefect

Rugby 1st XV
Tuakana Teina Mentoring

T. A. Manson 7C1 - 2019 Prefect

Grammarphonics
Grammar Voices
Major Production - Cast
Squash Open A1
Student Run Production
Tennis Senior A3

H. B. Marshall 7D - 2019 Prefect

Film Society
Rowing Senior Under 18 Squad 2017 and 2018

E. M. A. McPherson 7F - 2019 Prefect

Big Band
Jazz Combo
Pasifika Group

P. M. Mudannayaka 7D - 2019 Prefect

Chronicle Committee
Distance Squad
Interact Group
Orienteering
Sri Lankan Cultural Group

M. B. L. O'Reilly 7E - 2019 Prefect

2019 Tibbs House Deputy Head Prefect
Duke of Edinburgh Silver
Interact Group
Library Monitor
Pipe Band
Rock Climbing
Rugby 5B
Volleyball Senior Silver

D. T. C. Overend 7F1 - 2019 Prefect

Athletics Intermediate Team

M. W. Palmer 7A - 2019 Prefect

Contemporary Music
Debating Premier Advanced
Informatics Group
Interact Group
Squash Team 4

Z. R. Patai 7D1 - 2019 Prefect

Rugby 1st XV

N. S. A. Pio 7E1 - 2019 Prefect

Kapa Haka Group
Rugby 2A

C. S. Poole 7C - 2019 Prefect

Duke of Edinburgh Silver
In Zone Tutor
Endurance Swimming
Swimming Senior Team

J. A. Potman 7B - 2019 Prefect

Big Band
Duke of Edinburgh Silver
Library Monitor
Water Polo Premier 3
World Vision

R. M. K. Samuela 7H1 - 2019 Prefect

Rugby 1st XV

O. L. Schnauer 7F - 2019 Prefect

Athletics Intermediate Team
Athletics Senior Team
Hockey 1st XI
Tennis Senior A2

Z. P. Shackleton 7C - 2019 Prefect

2019 Tibbs House Head Prefect
Chronicle Committee
Rugby 5B
Volleyball Senior Silver

S. Shi 7C - 2019 Prefect

Football Senior C3
Fencing

L. W. B. Smith 7B - 2019 Prefect

Big Band
Chamber Music
Concert Band
Contemporary Music
Chronicle Committee
Football Senior C5
Interact Group
Jazz Combo
Rock Band
Squash Team 5
Tennis Senior B2

M. P. Sonar 7A - 2019 Prefect

Cricket 5th XI
Football Senior C6
Film Society
Indian Cultural Group
Media Group
World Vision

T. D. Speir - 2019 Prefect

Duke of Edinburgh Silver
Football Senior C6
Interact Group
Library Monitor
Rock Climbing
Volleyball Senior Silver

S. K. Verryt 7D - 2019 Prefect

Chronicle Committee
Debating Premier Advanced
Hockey 2nd XI

F. Ward 7D1 - 2019 Prefect

Athletics Senior Team
Distance Squad

O. J. White 7F1 - 2019 Prefect

Cricket 1st XI
Rugby 1st XV

D. H. Wijeratne 7E - 2019 Prefect

Interact Group
Library Monitor
Media Group
Sri Lankan Cultural Group

Y. Zhu 7A - 2019 Prefect

Asian Cultural Group
Asian Cultural Tutoring
Fencing
Korean Cultural Group